printlogo


نسل سوم انقلاب؛ همچنان در کنار مردم/ دانشجویان جهادگر کرمانشاهی از هیچ کمکی به زلزله‌زدگان دریغ نمی‌کنند
نسل سوم انقلاب؛ همچنان در کنار مردم/ دانشجویان جهادگر کرمانشاهی از هیچ کمکی به زلزله‌زدگان دریغ نمی‌کنند
کد خبر: 55515 تاریخ: 1397/10/30 13:53
وقوع زلزله سال گذشته کرمانشاه شوک سنگینی به مردم وارد کرد و همگی در حد توان اقدام به جمع آوری کمک‌های مردمی و امدادرسانی به زلزله زدگان منطقه ازگله و سرپل ذهاب و سایر مناطق زلزله‌زده کردند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی موقعیت جغرافیایی ایران به نحوی است که گسل‌های بسیاری را در دل خود جای داده و به نوعی کشوری زلزله خیز تلقی می‌شود. به واسطه این موقعیت جغرافیایی مردم ایران شاهد وقوع زلزله‌های بزرگی در کشور بوده اند که زلزله کرمانشاه یکی از این موارد است.


شامگاه یکشنبه ۲۱ آبان ماه سال گذشته بود که زلزله‌ای به بزرگی ۳/۷ در مقیاس بزرگای گشتاوری در نزدیکی ازگله استان کرمانشاه و جنوب غربی شهر حلبچه عراق ایران به وقوع پیوست و تعداد کشته‌های این زلزله ۵۷۴ نفر و زخمیان آن ۹۳۸۸ نفر به ثبت رسید و در پی آن حدود ۷۰ هزار نفر بی خانمان شدند.

وقوع این زلزله شوک سنگینی به مردم کشورمان بخصوص مردم کرمانشاه وارد کرد و همگی در حد توان اقدام به جمع آوری کمک‌های مردمی و امدادرسانی به زلزله زدگان منطقه از گله و سرپل ذهاب و سایر مناطق زلزله زده کردند. یکی از گروه‌هایی که از همان ابتدا وارد عرصه امدادرسانی به مردم مناطق زلزله زده شد، تشکل‌های دانشجویی بودند و تا جایی که توانستند به ارائه خدمات و امدادرسانی به زلزله زدگان مشغول شدند. بسیج دانشجویی دانشگاه‌های آزاد و رازی کرمانشاه یکی از این گروه‌ها بودند که به محض وقوع زلزله و در ساعات اولیه، تیم‌های ارزیابی خود را به منطقه اعزام و شروع به شناسایی و امدادرسانی کردند.
 
جلیلی//دانشجویان جهادگر از هیچ کمکی به زلزله زدگان دریغ نکردند/ از امداد روحی تا ساخت کانکس

سال گذشته، ۵ گروه جهادگر دانشگاه آزاد کرمانشاه به صورت متمرکز در مناطق زلزله زده استان حضور داشتند 
رضا آقایی، مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد کرمانشاه در این باره می‌گوید: به محض وقوع زلزله و در ساعات اولیه تیم‌های ارزیابی گروه جهادی بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد کرمانشاه به منطقه اعزام شدند تا حجم خسارات و خرابی‌ها را گزارش دهند و براساس گزارش این تیم مشخص شد که حجم خسارات زلزله بالا بوده، تیم ارزیابی ما صبح روز بعد از زلزله سال گذشته، از منطقه بازگشتند و در مرحله اول شروع به تهیه ارزاق عمومی مثل آب، خرما و نان کردند و در روز اول جمع آوری توانستیم حدود ۲ تُن خرما و ۴ هزار آب معدنی به منطقه اعزام کنیم و چند روز بعد از وقوع زلزله هم ۴ هزار بسته یک هفته‌ای را تهیه و در منطقه و روستا‌های اطراف پخش کردیم.

وی می‌افزاید: پس از وقوع زلزله گروه‌های دانشجویی و داوطلبی بسیاری در منطقه حاضر شدند و گروه جهادی دانشگاه آزاد کرمانشاه نیز در قالب همکاری با این گروه‌ها شروع به امدادرسانی به زلزله زدگان کرد و بعد از گذشت حدود ۱۰ روز از زلزله در مناطق شهری به کمک روحی و روانی زلزله زدگان پرداختیم چرا که خانواده‌ها از نظر روحی در شرایط مطلوبی نبودند و به همین دلیل تصمیم بر این شد تا در بحث روحی و روانی به امدادرسانی زلزله زدگان بپردازیم؛ به این نحو که اگر خانواده‌ای در روز‌های اول وقوع زلزله می‌خواست وسیله‌ای را از زیر آوار خانه اش خارج کند و توان انجام آن را نداشت، گروه‌های جهادی ما به آنان کمک می‌کرد و برای اسکان موقتشان نیز در زمینه برپایی چادر‌ها و روحیه دهی به خانواده‌ها فعالیت داشتیم تا اینکه با اعزام گروه‌های جهادی مختلف از سراسر کشور اوضاع رو به بهبود رفت و جهادگران دانشگاه ما نیز تقسیم بندی و در گروه‌های مختلف اعزامی حاضر شدند تا در هر گروه چند نفر بومی حضور داشته و ارتباط گیری با زلزله زدگان راحت‌تر شود.
 
جلیلی//دانشجویان جهادگر از هیچ کمکی به زلزله زدگان دریغ نکردند/ از امداد روحی تا ساخت کانکس

آقایی اضافه می‌کند: ماه اول بعد از وقوع زلزله سال گذشته به این منوال گذشت و پس از آن نیز گروه جهادی ما اقدام به ارائه کمک‌های مشاوره‌ای و فرهنگی و آموزشی در منطقه کرد و تا جایی که در توان داشت به زلزله زدگان یاری رساند.

وی با بیان اینکه در سال گذشته ۵ گروه جهادگر دانشگاه آزاد کرمانشاه به صورت متمرکز در مناطق زلزله زده استان حضور داشتند، ادامه می‌دهد: گروه جهادی ما در حال حاضر به صورت متمرکز اردوی جهادی در منطقه زلزله زده برگزار نمی‌کند، ولی کماکان گروه‌های فعال دانشجویی در منطقه حاضر هستند و به زلزله زدگان امدادرسانی می‌کنند و جهادگران دانشگاه‌های سراسر کشور با این گروه‌ها ارتباط می‌گیرند و به فعالیت در این حوزه می‌پردازند.

مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد کرمانشاه اظهار می‌دارد: وقوع زلزله‌های پی در پی در استان کرمانشاه باعث شده مردم آمادگی بیشتری داشته باشند و حس همدردی دانشجویان با زلزله زدگان بیش از پیش شود. ما هیچوقت خواستار این نیستیم که زلزله‌ای به بزرگی سال گذشته در استان رخ دهد، ولی جهادگران بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد کرمانشاه همیشه این آمادگی را دارند که در سوانح طبیعی همچون زلزله و سیل و سوانح غیر طبیعی همچون انسداد جاده‌ها در فصل زمستان و حوادث دیگر برای امدادرسانی پیش قدم باشند و همواره آمادگی امدادرسانی به مردم را دارند.
 
جلیلی//دانشجویان جهادگر از هیچ کمکی به زلزله زدگان دریغ نکردند/ از امداد روحی تا ساخت کانکس

هسته اصلی گروه جهادی اکنون در حال برنامه ریزی برای برپایی اردوی جهادی در حاشیه شهر است
وی بیان می‌کند: طرح تداوم اردو‌های جهادی یکی از طرح‌های موفق دانشگاه ما در این زمینه بوده و گروه جهادی دانشگاه همواره از لحاظ بحث‌های عمرانی، فرهنگی و آموزشی آمادگی امدادرسانی به مناطق زلزله زده و آسیب دیده و محروم استان را دارد و حدود دو هفته پیش بود که آخرین اردوی جهادی این گروه در یکی از مناطق محروم و حاشیه‌ای شهر کرمانشاه برگزار شد و این گروه همواره در حال فعالیت بوده و همچنان به فعالیت خود ادامه خواهد داد. البته به دلیل قرارگیری در فصل امتحانات در حال حاضر از فعالیت گروه جهادی دانشگاه آزاد کرمانشاه کاسته شده، اما با این حال هسته اصلی گروه جهادی اکنون در حال برنامه ریزی برای برپایی اردوی جهادی اواخر هفته‌ای در حاشیه شهر است و بلافاصله بعد از پایان امتحانات جهادگران، این اردو‌ها مجددا برگزار می‌شوند.

آقایی ادامه می‌دهد: امیدواریم که دیگر شاهد وقوع زلزله‌های عظیم و خسارت بار در استان کرمانشاه نباشیم، اما در صورتی که چنین سوانحی رخ دهد، بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد کرمانشاه آمادگی لازم برای امدادرسانی به مردم را دارد و با تمام توان در مناطق زلزله زده حاضر خواهد شد.
 
جلیلی//دانشجویان جهادگر از هیچ کمکی به زلزله زدگان دریغ نکردند/ از امداد روحی تا ساخت کانکس

وی یادآور می‌شود: تا پیش از وقوع زلزله سال گذشته در استان کرمانشاه و حضور جریانات دانشجویی در منطقه برای امدادرسانی به زلزله زدگان، ذهنیتی در مورد فعالیت این جریانات و تشکل‌ها در جامعه وجود داشت که این تشکل‌ها از دانشجویانی تشکیل شده اند که فقط دنبال راه اندازی تشکل هستند و کارایی چندانی ندارند و فقط از هزینه‌های بیت المال مصرف می‌کنند، اما با حضور جهادگران و تشکل‌های دانشجویی در مناطق زلزله زده سال گذشته مشخص شد که دانشجویان فعال در این تشکل‌ها همواره در کنار مردم هستند و برای ارائه خدمات به زلزله زدگان همیشه در صحنه حاضر بوده و امداد‌های آنان به مردم مناطق محروم همواره راه گشا بوده است.

مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد کرمانشاه می‌گوید: حضور گروه‌های جهادی دانشجویی در مناطق زلزله زده تاثیرات خوبی در اذهان عموم مردم داشت و دیدگاه عمومی نسبت به فعالیت این تشکل‌ها تغییر کرد و مردم به این موضوع واقف شدند که نسل سوم انقلاب در کنار مردم هستند و همانگونه که یک عده جوان کم سن و سال برای ایجاد امنیت در دوران جنگ جان خود را فدای مردم کشورشان کردند اکنون جوانان نسل سوم انقلاب نیز وقتی عارضه‌ای در کشور وقوع یابد با همان شوق و حرارت و ایمان و اعتقاد سعی می‌کنند مشکلات مردم را رفع کنند.
 
جلیلی//دانشجویان جهادگر از هیچ کمکی به زلزله زدگان دریغ نکردند/ از امداد روحی تا ساخت کانکس

گروه جهادی دانشگاه رازی کرمانشاه اقدام به ساخت کانکس برای زلزله زدگان کرد
همچنین سعید افسری، مسئول جهادی بسیج دانشجویی دانشگاه رازی کرمانشاه در این باره می‌گوید: تیم امدادرسانی گروه جهادی بسیج دانشجویی دانشگاه رازی کرمانشاه به محض وقوع زلزله سال گذشته با حدود ۷۰ نفر جهادگر در مناطق زلزله زده حاضر شده بود و تا یک ماه پس از وقوع این حادثه به امدادرسانی به زلزله زدگان ادامه داد و پس از بازگشت از منطقه به برپایی اردو در یکی از مناطق محروم استان که پیش از وقوع زلزله آن را شناسایی کرده بود اقدام و به خدمات رسانی به مردم استان ادامه داد.

وی می‌افزاید: گروه جهادی ما در مناطق زلزله زده خدمات گوناگونی از قبیل: امدادرسانی و آواربرداری و کمک رسانی به مردم ارائه داده و حتی در برخی از مناطق روستایی که سرویس‌های بهداشتی و حمام‌های اهالی تخریب شده بود اقدام به برپایی سرویس‌های بهداشتی صحرایی کردیم و به دلیل اینکه زلزله در فصل سرما به وقوع پیوست اقدام به بسته بندی خوراک دام و طیور مردم مناطق روستاییان زلزله زده کردیم و تیم دامپزشکی ما که متشکل از متخصصین دامپزشکی دانشگاه بودند به صورت مرتب به این مناطق و روستا‌های اطراف سرکشی می‌کردند و به ارائه خدمات می‌پرداختند.
 
جلیلی//دانشجویان جهادگر از هیچ کمکی به زلزله زدگان دریغ نکردند/ از امداد روحی تا ساخت کانکس

افسری ادامه می‌دهد: پس از اینکه گروه جهادی ما از مناطق زلزله زده بازگشت، اقدام به راه اندازی کارگاه ساخت کانکس کردیم و در این کارگاه، اعضای بسیج دانشجویی دانشگاه رازی کرمانشاه با هزینه‌ای که جمع آوری کردند چندین کانکس ساختند و این کانکس‌ها را به منطقه ارسال و در اختیار زلزله زدگان قرار دادند.

وی یادآور می‌شود: البته گروه جهادی بسیج دانشجویی دانشگاه رازی در زلزله اخیری که در استان به وقوع پیوست سریعا به منطقه، تیم شناسایی اعزام کرد و برآورد‌های لازم را انجام دادیم تا در صورت نیاز اعزام جهادگران به منطقه را داشته باشیم، ولی خوشبختانه خسارات زلزله اخیر چندان جدی نبود و تخریب زیادی نداشتیم، اما ستاد پشتیبانی را در دانشگاه تشکیل دادیم تا سریعا اقدام به امدادرسانی به زلزله زدگان کنیم و قطعا در صورتی که سانحه‌ای به بزرگی زلزله سال گذشته در استان رخ دهد، گروه جهادی دانشگاه ما در کنار مردم خواهد بود و از هیچ کمکی دریغ نمی‌کند.
لینک مطلب: http://zanjan.bso.ir/News/55515.html