دبیر قرارگاه شهید احمدی روشن:

نمایندگان مجلس به طرح تشکیل وزارت بازرگانی رای مخالف دهند

راه برون رفت از مشکلات نه در واردات، بلکه در حمایت از تولید داخلی و صنایع ملی است.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی /علی گرامی‌دوست، دبیر قرارگاه شهید احمدی روشن و مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه دولتی استهبان با طرح تشکیل وزارت بازرگانی مخالفت کرد. وی در این خصوص گفت: درسالی که جهش تولید نامگذاری شده، واقعا جای تعجب و تامل است که چرا دولت و هیئت رئیسه مجلس به دنبال تشکیل وزارت واردات هستند؟! در شرایطی که صنایع و کارخانه های داخلی توان مقابله با واردات را ندارند، تشکیل وزارت بازرگانی، باعث ورشکستگی و نابودی آنها می شود. برای تنظیم بازار، واردات و صادرات نیازی به تشکیل وزارت خانه ای جدید نیست، با عمل به قانون تمرکز، آن هم بر اساس تجربه ای که در حوزه کشاورزی به دست آمد، می توان مشکلات را پشت سر گذاشت و اقتصاد را درون زا کرد.


وی افزود: بعید است این روزها کسی بگوید گرانی وجود ندارد، بعید است کسی معتقد باشد این روزها مردم ایران در رفاه اقتصادی به سر می برند. همه اقشار بر این باورند که اکنون کشور ایران در جنگ تمام عیار اقتصادی است. افزایش چند برابری قیمت ها در بازارهای مختلف، همه نشان از این جنگ تمام عیار اقتصادی می دهد.

گرامی‌دوست با لزوم درون‌زا بودن اقتصاد، ادامه داد: تکیه بر ظرفیت و توان داخلی، فعال کردن صنعت و تولید کشور، حمایت از تولید ملی در برابر کالای خارجی به معنای درون زا بودن اقتصاد است. نام گذاری سال 1398 تحت عنوان رونق تولید نیز به همین معناست و انتخاب این نام نشان از تحقق نیافتن شعار سال 1397 مبنی بر حمایت از کالای ایرانی است! اولین قدم در تحقق شعار جهش تولید و درون زا کردن اقتصاد، تصویب قوانینِ نو و ناظرِ به زمان حال و همچنین تعیین ساختارهای نو و ناظر به شرایط کنونی جامعه است. در شرایطی که کشور به حمایت بیش از پیش مسئولان از تولید داخل نیاز دارد، طرح ایجاد وزارت بازرگانی توسط رئیس جمهور محترم و نمایندگان مجلس مطرح شد.

مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه دولتی استهبان، عمل به قوانین و حمایت از تولید داخل را راه‌حل مشکلات اقتصادی دانست و خاطرنشان کرد: در شرایطی که کشور به حمایت از تولید داخلی نیاز دارد و با واردات مشکلات مردم افزایش پیدا می کند، به نظر می رسد به جای تشکیل وزارت بازرگانی، لازم است مسئولین، عمل به قانون تمرکز در تمامی بخش ها را مانند بخش کشاورزی که در سال های 1392 تا 1395 انجام شده بود و اکنون ترک شده، مجدداً از سر گیرند. راه برون رفت از مشکلات نه در واردات، بلکه در حمایت از تولید داخلی و صنایع ملی است. اگر مسئولین بنا دارند به اقتصاد مقاومتی عمل کنند، باید سعی و تلاش آنها در درون زا کردن اقتصاد باشد، با واردات نمی توان مشکلات را پشت سر گذاشت و تشکیل وزرات بازرگانی به معنای عمل به اقتصاد مقاومتی نیست، آن هم در شرایطی که صنایع و کارخانه های کشور توان مقابله با واردات و کالاهای خارجی را ندارند.

این فعال دانشجویی ضمن بیان موضع مقام معظم رهبری در خصوص تشکیل وزارت بازرگانی گفت: موضع مقام معظم رهبری در رابطه با تشکیل وزارت بازرگانی و رونق واردات، کاملاً منفی است و ایشان در مقاطع زمانی مختلف بر «رونق تولید» و پیشران بودن بخش کشاورزی و سایر حوزه ها در اقتصاد تأکید نموده‌اند.

دبیر قرارگاه شهید احمدی‌روشن، اعلام مخالفت نمایندگان مجلس شورای اسلامی در خصوص تصویب این طرح را از جمله مطالبات بسیج دانشجویی عنوان کرد و افزود: فردا طرح تشکیل وزارت بازرگانی جهت تصویب به صحن مجلس میرود، با این شرایط لزوم رای منفی نمایندگان مجلس به تشکیل وزارت بازرگانی در سال جهش تولید خواسته‌ی دانشجویان انقلابی است. تشکیل وزارت بازرگانی منجر به ایجاد جهش واردات به جای جهش تولید خواهد شد و تیر خلاصی به تحقق شعار امسال خواهد زد.

ارسال نظر


captcha