دبیر قرارگاه شهید احمدی‌روشن در دیدار با نماینده ولی‌فقیه در استان فارس:

سند آمایش استان فارس اصلاح و اجرا شود

دبیر قرارگاه شهید احمدی‌روشن در دیدار با نماینده ولی‌فقیه در استان فارس، بیان کرد: از حضرتعالی انتظار داریم که مسئولان استانی را مورد مطالبه جهت اصلاح و اجرای این سند قرار دهید تا شاید زمانی برسد که از کلان شهرهایی همچون شیراز مهاجرت معکوس شکل بگیرد.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی /تشکل‌های دانشجویی دانشگاه‌های شیراز در دیدار رمضانی با آیت الله دژکام، نماینده ولی وفقیه در استان فارس، مطالبات خود را مطرح کردند.


در این دیدار، علی گرامی‌دوست دبیر قرارگاه شهید احمدی روشن، به نمایندگی از بسیج دانشجویی استان فارس، با اشاره به وضعیت اقتصادی استان گفت: در پهنه وسیع جغرافیای فارس شاهد رشد فقر و هر چه فقیرتر شدن جماعتی هستیم که در ادبیات امروزی به آنها حاشیه‌نشین و قشر ضعیف جامعه اطلاق میشود. آمار حاشیه‌نشینی در استان فارس که به لحاظ جمعیتی، در کشور رتبه 4 را دارا می باشد، حدود 612 هزار نفر است و این حجم از مردم آسیب‌پذیر در استانی که سرشار از منابع و سرمایه های مادی، معنوی و انسانی است، گواه سوء تدبیر مسئولانی می باشد که علی رغم تهیه اسناد بالادستی مناسب، عزمی بر اجرا ندارند.

وی اجرای سند آمایش استان فارس را، راه‌حل بسیاری از مشکلات اقتصادی عنوان کرد و افزود: جناب آقای دکتر! یکی از بزنگاه‌های اصلی و مورد رجوع در اسناد بالادستی، جهت رشد همه جانبه اقتصادی استان که اتفاقا بر فرهنگ نیز اثر مستقیم دارد، سند آمایش استان فارس است که مبتنی بر ظرفیت‌های انسانی و طبیعی و تاریخی هر پیکره استان، سیاستگذاری توسعه و پیشرفت را هدایت میکند. مگر نه اینکه بیش از 7 سال از شروع فرایند مطالعاتی این سند میگذرد؟! شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان چند جلسه برای اجرای این سند برگزار کرده است؟! هر چند که نقدهایی به سند آمایش استان وارد است اما مدیریت برنامه‌ریزی استان فارس به طور کل این سند را همچون سایر اسناد دیگر از جمله سیاست های اقتصاد مقاومتی و یا سند توسعه روستایی و اقتصاد روستا در آرشیوهای بی سر و ته خود انباشته است و همچنان مردم رنجور این استان، مجروح بی مبالاتی مدیران استانی در سطح استاندار و مدیران کل هستند. هر چند که از کویر برهوت دولت تدبیر و امید انتظاری جز این هم نیست و آقایان در استان فارس نیز اقتدا به شیخ خود نموده اند و راه بی خیالی را برگزیده اند.

دبیر قرارگاه شهید احمدی‌روشن، اجرای این سند را از مطالبات بسیج‌دانشجویی دانست و گفت: مشخصا از حضرتعالی انتظار داریم که مرحمت نموده و مسئولان استانی را مورد مطالبه جهت اصلاح و اجرای این سند قرار دهید تا شاید زمانی برسد که به این مهم دست پیدا کنیم که از کلان شهرهایی همچون شیراز مهاجرت معکوس شکل بگیرد و نعمت‌های گسترده این استان در سراسر جغرافیای آن مورد بهره برداری عموم مردم باشد.

این فعال دانشجویی در رابطه با سند آمایش خاطرنشان کرد: ما در معادن رتبه 4 کشور را داریم و بیش از 20 نوع ماده معدنی با قابلیت صادرات را دارا هستیم؛ اما چند کارخانه تبدیلی در استان داریم که این مواد معدنی را به محصولات دیگری که ارزش افزوده آن تا بیش از 1200 درصد در برخی از موارد است تبدیل کند؟ فریاد وا اسفا از وخامت اقتصاد و اشتغال کارا نیست. به عمل کار براید اما دریغ، دریغ و دریغ. باید دانست که تمام مشکلات ما قابل حل است و راه هم روشن و هموار؛ اما صد حیف که مرکب و راکب، لجوج و سرکشند.

گرامی‌دوست، تحقق جهش تولید را به عنوان نسخه‌ی شفابخش اقتصاد معرفی و بیان کرد: جناب آقای دکتر! همان‌طور که مستحضرید امسال سال جهش تولید است و بدون شک جهت اشاره حضرت آقا به سمت تولید، همان نسخه‌ی علاج اقتصاد بیمار ماست، که در باور ما زمینه تحقق دولت اسلامی و جامعه‌ای عدالت محور، رسیدن به قله اقتدار است که از مسیر قوی شدن میگذرد. ما امروز سراسر استان را که زیر ذره‌بین عدالت، آمایش کنیم، هرجا و هر صنعت و تولیدی را که مراجعه کنیم ختم کلامشان در تحقق جهش تولید مبارزه با فساد است، هم فساد اداری و هم فساد اقتصادی که مع الاسف عزم جدی مسئولین متولی در این مساله مدتی‌ست که ظهور و بروز گذشته را از دست داده و گویا فساد و رشوه جزء لاینفک صنعت و تولید گشته و کسانی که امروز باید با شمشیرهایی آخته با غول فساد مبارزه کنند در گوشه‌ای نشسته‌اند و عادت به فساد را پیشه کرده اند.

وی افزود: جناب آقای دکتر! چندی‌ست که ما در مجموعه بسیج دانشجویی استان و قرارگاه شهید احمدی روشن به سراغ تولیدکنندگان استان رفته‌ایم و سلسله نشست‌هایی را تحت عنوان جهش دنبال میکنیم و این بار بر خلاف عادت سابق که صرفا از آنها مطالبه میکردیم، درد دل‌ها و مشکلات‌شان را شنیده‌ایم و در این مسیر به نکاتی هم رسیده‌ایم که از حوصله این جمع خارج است و صرفا به همین نکته بسنده میکنیم که اژدهای هفت سر فساد، مدیران جهادی را میطلبد که با همتی بلند و عزمی مومنانه به مبارزه با این پدیده بپردازند و وجود چنین مدیرانی را در استانم آرزوست.

علی گرامی‌دوست موارد دیگری در حوزه‌ی فرهنگی و علمی را نیز به عنوان مطالبات بسیج‌دانشجویی بیان کرد و اذعان داشت: در این مسیر به نکاتی رسیده‌ایم که برخی از آنها را تیتروار عرض میکنم:

-در بحث فرهنگ و ناهنجاری‌های اجتماعی و شاهد بودن وضع اسف بار جامعه و تعدیل اثر مراکز و پایگاه‌های فرهنگی با وجود فرصت عظیم سومین حرم اهل بیت بودن شیراز و استان فارس

-ارتباط بسیار ضعیف دانشگاه‌های استان با مراکز صنعتی با وجود رشدی که حاصل شده، به هیچ وجه در خور شان دارالعلم‌های درون دارالعلم استان فارس نیست.

-در استان فارس به واسطه‌ی حاکم بودن نگاه‌های سیاسی، توجه به نیروها و منابع انسانی به شکل مطلوب وجود ندارد.

-عقب ماندگی در آموزش عالی

دبیر قرارگاه شهید احمدی روشن در پایان، با تشکر از نماینده ولی‌فقیه افزود: امید آن داریم که بسیاری از این موانع با محوریت حضرتعالی و همراه‌سازی برخی از ظرفیت‌های تازه شکل گرفته در استان همچون نمایندگان منتخب مجلس شورای اسلامی راهی روشن به سمت تعالی و رشد داشته باشد. همچنین تشکر میکنم از زمانی که گذاشتید و امیدوارم هر چه زودتر این جمع به نوید وعده محتوم الهی و تحقق فرج منجی عالم بشریت به سرور نشیند و بساط باطل و استکبار در هم کوبیده شود.

ارسال نظر


captcha