کد خبر:58853 تاریخ انتشار : 1395/9/17-14:55:0
حسین نجفی جامعه شناس جبهه انقلاب:
رشد تشکل های دانشجویی بر پایه عقلانیت است نه تعصبات و احساسات بی پایه!
حسین نجفی جامعه شناس جبهه انقلاب، اظهار داشت: رشد تشکل های دانشجویی بر پایه عقلانیت است نه تعصبات و احساسات بی پایه.
لینک کوتاه http://zanjan.bso.ir/id/58853
حسین نجفی جامعه شناس جبهه انقلاب و فعال دانشگاهی در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی از زنجان، اظهار داشت: تعالی و رشد درجایی رخ می دهد که تفکر حاکم باشد.

وی افزود: تعالی و رشد درجایی میسر است که فضای عقلانی حاکم باشد و افراد منصفانه در یک فضای علمی بتواند اندیشه خود را رشد داده  و سره را از ناسره باز شناسند. 

نجفی تشریح کرد: در نظرم ما هر وقت توانستیم عقلانیت را در برابر احساسات بی پایه و تعصبات قرار دهیم تشکلهای دانشجویی رشد خواهد کرد. هرگاه بحثهای عقلانی، فارغ از جریانات سیاسی در دانشگاه شکل بگیرد، هر گاه طرفین واضح بتوانند در چارچوب قانون سخنان خود را  اظهار کنند، حق خود را نشان خواهد داد. 

وی تصریح کرد: زیرا حق وقتی ظهور می کند که عقل حاکم باشد ،بنا بر این وقتی که  سهم خواهی جناح های سیاسی جای مباحث علمی را گرفت هیچ رشدی اتفاق نخواهد افتاد. 

این فعال دانشگاهی ادامه داد: آن چنان که در حوزه های علمیه و دانشگاه ها شما به وضوح می بینید که هنگام بحث عقلانی بسیاری از شبهات، بسیاری از انحرافات و ... رفع می شوند . 

وی در ادامه تصریح کرد:این نوع از رفتا باعث رشد فضای فکری دانشگاهی هم خواهد شد، زیرا کسی که حرفی برای گفتن ندارد ، همیشه با غوغا سالاری کار خویش را پیش می برد ، باعث غیبت حق گشته و مانع رشد و تعالی اندیشه در سطح دانشگاه های می شود .

نجفی با بیان این که تشکل انقلابی چون بر حق است، از ناحق نمی هراسد و چون برحق است از بیان و استدلال عقلانی نمی هراسد، افزود: زیرا ناحق تخیل و توهمی بیش نیست و با جدال احسن زمینه ظهور حق را فراهم می کند.

وی ادامه داد: از نظر او حق نه با هوچی گری که در فضای عقلانی خود را نشان می دهد، پس خود پیش قدم می شود و مباحث آزاد اندیشی و کرسی های نظریه پردازی را ایجاد می کند.

نجفی در پایان اظهار داشت: به همین خاطر رهبر معظم انقلاب بارها بحث کرسی های آزاد اندیشی را مطرح کرده اند و همیشه برگزاری نوع صحیح آن را از دانشجویان مطالبه کرده اند. ما آنچه از امام عزیز و رهبر معظم انقلاب آموخته ایم این است.

انتهای پیام/
نظرات
نام:
ایمیل:
* کد امنیتی:
* نظر: