کد خبر:60903 تاریخ انتشار : 1395/10/3-16:8:0
یادداشت/
جهالت یا لجاجت؟!
لینک کوتاه http://zanjan.bso.ir/id/60903
منکران حقیقت، همه در یک درجه نیستند. نمی توان همه ی آنها را «جاهل» دانست. بلکه برخی از آنان عالمانی هستند که در حق بودن یک سخن هیچ گونه تردید ندارند ولی انگیزه های برون دانشی، آنان را از گردن نهادن به حقیقت باز می دارد.
انکار آنان نه از روی «جهالت»، بلکه از روی «لجاجت» است و قرآن در باره ی این نوع  انکارها اصطلاح«جحد» را به کار برده است همانسان که  فرعون و فرعونیان را در برابر موسی نه اهل جهل و نه اصحاب شک، بلکه اهل یقین معرفی کرده است که پیامبری موسی را در عین یقین به حقانیتش، نمی پذیرند.

از اینجا می توان فهمید که اینگونه منکران با افراد جاهل بسیارمتفاوتند و قرآن همه ی منکران را در یک ردیف قرار نداده است  بیشتر، کسانی را کافر می داند که انکارشان در عین شناخت می باشد. (نحل، 83)
برخی از اهل کتاب را هم که به رسالت پیامبر اسلام یقین داشتند و او را مانند فرزندان خود به روشنی می شناختند و با آنکه به حقانیتش علم داشتند ولی از روی هواهای نفسانی رسالت او را انکار می کردند.( بقره۱۴۶) 

حال بنگریم که مخالفت های ما چگونه است؟ آیا همه ی آنها از روی جهل است؟ اگر اینگونه بود همه ی مشکلات فرهنگی ما با «دانش افزایی» برطرف می شد. ولی هرگز اینگونه نیست.  و لی ای کاش این حقیقت را کسانی  هم درک کنند که همواره  تربیت را مساوی  آموزش می دانند و  می خواهند رفتار جامعه را فقط با «گفتار» اصلاح کنند. آن هم باگفتار های  بی عمل! 
نظرات
نام:
ایمیل:
* کد امنیتی:
* نظر: